Træningstider og trænere

Træningssteder

TRITON har opdelt ungdomstræningen på to lokationer hhv. Vester Mariendalhallen, Stjernevej 5, Aalborg SV og Hasseris Gymnasium, Hasserisvej 300, 9000 Aalborg.

På Hasseris Gymnasium og på Vester Mariendalskolen er der træning for både begyndere og øvede i alle aldre. Vi har et fokus på at badminton skal en god motionsform og en social platform for til at udvikle kammeratskaber. Men samtidig har vi også fokus på de ungdomsspillere, der gerne vil udvikle deres talent gennem et mere konkurrence og elitepræget fokus.

BLIV MEDLEM
Træningstider og trænere 1

Træningsoversigt

Vester Mariendalhallen

mandag

16.00-19.30 Ungsenior (10 stk) Ungdom (14 stk.) 3. træning Træner: Søren-Stefan

16:00 - 19:30

16.00-19.30             Ungsenior (10 stk) Ungdom (14 stk.)                                       3. træning  Træner: Søren-Stefan

mandag 16:00 - 19:30
tirsdag

Grundlæggende træning (1. - 3. klasse) 15:15 - 16:30 Træner: Stefan + Nikoline

15:15 - 16:30

Grundlæggende træning  (1. - 3. klasse)   15:15 - 16:30  Træner: Stefan + Nikoline

tirsdag 15:15 - 16:30

16:00 - 18:00 Turneringsbadminton U13-U15 turnering Træner(e): Stefan + Kasper + Nikoline

16:30 - 18:00

16:00 - 18:00 Turneringsbadminton  U13-U15 turnering  Træner(e):   Stefan + Kasper + Nikoline

tirsdag 16:30 - 18:00
onsdag

Grundlæggende træning (4. til 6. klasse) 15:15 - 16:30 Træner: Mia

15:15 - 16:30

Grundlæggende træning  (4. til 6. klasse)   15:15 - 16:30  Træner: Mia

onsdag 15:15 - 16:30

16.30-18.00 Ungdomsfjer U15-U17 Træner: Mia

16:30 - 18:00

16.30-18.00 Ungdomsfjer U15-U17   Træner:  Mia

onsdag 16:30 - 18:00
torsdag

15.45-17.00 Miniton forsætter 8 – 11 år Træner: Frederik + Mia

15:45 - 17:00

15.45-17.00  Miniton forsætter 8 – 11 år  Træner:  Frederik + Mia

torsdag 15:45 - 17:00

17.00-18.30: Turneringsbadminton U9-U11 Træner: Frederik + Mia

17:00 - 18:30

17.00-18.30: Turneringsbadminton U9-U11   Træner:  Frederik + Mia

torsdag 17:00 - 18:30
fredag

16.00-17.30 Ekstra teknisk træning ca. 2 gange om måneden (Plan med overblik følger) Træner: Poul

16:00 - 17:30

16.00-17.30  Ekstra teknisk træning  ca. 2 gange om måneden (Plan med overblik følger)   Træner: Poul

fredag 16:00 - 17:30
søndag

9.30-10.30 Miniton 4 – 8 år Træner: Allan

09:30 - 10:30

9.30-10.30 Miniton 4 – 8 år  Træner:   Allan

søndag 09:30 - 10:30

Hasseris Gymnasium

mandag

15.15-16.30 Grundlæggende træning U9-U13 Træner: Maya og Liva

15:15 - 16:30

15.15-16.30 Grundlæggende træning U9-U13   Træner:   Maya og Liva

mandag 15:15 - 16:30
tirsdag

16.00-18.00 Turneringsbadminton U9-U11 Træner: Frederik + Patrick + Aya

16:00 - 18:00

16.00-18.00 Turneringsbadminton U9-U11   Træner: Frederik + Patrick + Aya

tirsdag 16:00 - 18:00
onsdag
torsdag

15:15 - 16:30 Grundlæggende træning u9 – u15 Træner: Stefan - Freja

15:15 - 16:30

15:15 - 16:30 Grundlæggende træning u9 – u15  Træner: Stefan - Freja

torsdag 15:15 - 16:30

16.00.-18.00: Turneringsbadmitnon U13-U15 Træner: Stefan + Kasper

16:30 - 18:00

16.00.-18.00: Turneringsbadmitnon U13-U15  Træner:  Stefan + Kasper

torsdag 16:30 - 18:00
fredag
lørdag

De forskellige træninger

Du kan læse meget mere om de enkelte træninger her: Beskrivelse af de forskellige træninger samt finde oplysninger om de enkelte trænere her: Beskrivelse af trænere

BLIV MEDLEM
Træningstider og trænere 2 Træningstider og trænere 3 Træningstider og trænere 4